Geri

NATA Vega Alışveriş Merkezi

Ticari - Karma Kullanım

VEGA içinde dış mekan ağırlıklı düzenlemeler ile kapalı mekanlar düzeni birlikte ele alındı.

Ankara’nın Mamak ilçesinde 50 000 metrekare arazi üzerinde karma kullanımlı büyük bir yatırım olarak planlanmıştır. Etaplar halinde inşa edilmesi planlanan yatırımın ilk etabı,  NATA VEGA ve Ankara Anatolium Alışveriş Merkezi yapılarını içermektedir. Rekreasyon alanları ile birlikte tasarlanan yapılar içinde, yerli ve yabancı satış birimleri, oto showroomları, yeme içme aktiviteleri, eğlence ve sinema salonları yer almaktadır. Tüm kompleksin içinde yer alan yapıları biraraya getirecek biçimde süreklilik sunan açık alan düzenlemeleri, otoparklar, yeşil alanlar ve plazalar tasarlanmıştır.

Ankara Anatolium Alışveriş Merkezi içinde Türkiye’de beşincisi inşa edilmiş olan Ankara İkea ile birlikte tamamlanan yatırımda büyük bir yapı market grubu ile farklı büyüklüklerde ticari birimlere yer verilmektedir.

VEGA bir sokak düzeni öngörecek biçimde dış mekan ağırlıklı düzenlemeler ile kapalı mekanlar düzenini birlikte içermektedir. Alışveriş sokağına farklı kotlardan ulaşılmaktadır. Açık çarşı düzeninde tasarlanan gelişim bölümleri farklı kullanımlara göre düzenlenmiştir. Otoshowroom’un bulunduğu bu bölümde 360 derecelik akvaryum ile birlikte bir de restoran tasarlanmıştır. Fastfood katı teraslarıyla birlikte sinema ve eğlence katı olarak düzenlenmiştir. Yapı genelinde doğal taş, delikli alüminyum kompozit metal levha ve cam kullanılmıştır.

Çizimler

Bilgiler

İşveren: NATA GRUP ve MNM Avrasya Orman İşletmesi
Proje tarihi: 2008-2010
İnşaat alanı: 184 509 m2
Statik: Yüksek Proje
Mekanik: Metta Mühendislik
Elektrik: Akay Mühendislik
Peyzaj: Dalokay Design Studio
Kiralama Danışmanı: Jones Lang La Salle Türkiye
Yangın Danışmanı: Alara Proje
Proje Yeri: Mamak, Ankara