Geri

Mesa Koza 66

Konut

 

Koza 66, Ankara’nın Gaziosmanpaşa semtinde, az ve çok katlı konutlar arasında tasarlandı. Öncelikle simgesel bir kule tasarımına gidildi. Diğer yapılardan ayrışan yapısıyla Koza 66 iki ayrı yaşam tarzını barındıracak bir kurguya sahip… Düşey ve yatay düzenleme içeren bu tasarımda,kulede daha kompakt, daha klasik konut çözümleri sağlanırken yatay blokta stüdyo daireler, galeriler ve iç boşluklarla ile daha esnek yaşam alanları oluşturuldu. Bu birimlerde bahçeler ve teras alanları ile kullanıcıların yaşam alanları daha da keyifli hale gelebilecek.

Kule kent manzarasına hakim… Saydam cepheleri, yumuşatılmış cephe hatları ile konut sakinlerine geniş kent panoramaları sağlıyor. Kulenin son katlarında galeri ve iç boşluklarla zenginleştirilmiş iki kata yayılı yaşam alanları konut sakinlerine ferah, aydınlık bir ortam sunuyor.

Yatay blok daireleri vadiye bakıyor. Güney doğu manzaralı bu dairelerin iki girişi var. Birisine doğayla ilişkili güneydoğu yönündeki vadi yolundan ulaşılıyor, diğerine ise avludan…

Yapıların ana giriş noktası Koza Sokak olarak seçildi. Araç ve yaya yaklaşımı düzenlenerek arazinin iki yanında yer alan yan yollardan da kapalı otoparklara girişler sağlandı. Üç farklı kottan girilebilen bu otoparklara ulaşım oldukça rahat…

Koza 66’nın avlusu sosyal tesis ile bütünleştirildi. Yaşam kompleksinin merkezi olacak nitelikteki bu mekanda gece ve gündüz yaşayan korunaklı, sakin ve huzurlu bir yaşam alanı oluşturuldu. Kapalı yüzme havuzu ve fitness salonunu içeren sosyal merkez, doğal ışık, doğal havalandırma imkanı ve güçlü peyzajı ile doğal bitkiler arasında, huzurlu avluda komşuları buluşturuyor.

Çizimler

 

Bilgiler

İşveren: MESA Mesken Sanayii A.Ş.

Proje Tarihi: 2014

İnşaat Alanı: 51 355 m2

Statik: Yüksek Proje

Mekanik: Metta Mühendislik

Elektrik: Yurdakul Mühendislik

Peyzaj: Dalokay Design Studio

Yangın Danışmanı: Alara Proje Mühendislik

Cephe Danışmanı: Axis

Proje Yeri: Gaziosmanpaşa, Ankara

 

Ödüller

European Property Awards 2017-2018 - Çok Katlı Konut Mimarisi Ödülü, Türkiye