Geri

KUMRU ANKARA

Karma Kullanım - Konut

Kumru Ankara

 

KUMRU, Ankara’nın önemli yerleşim alanlarından birisi olan Çankaya semtinde tasarlandı. Konumu pek çok yere oldukça yakın ve kolay erişilebilir bir noktada yer alıyor.

Yapıların çeşitli algıları var. Sokak seviyesinde algıladığımız mekanlar ile, yükseldikçe içinden kente baktığımız yapı. Bu projede, bu iki algıyı hissettirecek çeşitli düzenlemeler önerdik. Sokak seviyesinde oluşan görsel ilişkilerde yakın mesafeler görüş alanına giriyor. Yürüdüğünüzde oluşan algılar bu mesafelerde çoğalıyor, çeşitleniyor. Yukarı doğru yükseldiğinizde ise bütün etraf açılıyor. Çok uzun mesafeleri görmeye başlıyorsunuz. Kentin önemli vistalarını yakalıyorsunuz. Projenin yerleşim düzeni bu iki konu üzerinde geliştirildi. Kumru, Ankara’nın kalbi Çankaya’da…Öncelikle etraftaki yollar, kullanımlar, akslar, sokak seviyesi verileri değerlendirildi. Yıldız Kavşağı, Turan Güneş Bulvarı, Dikmen Vadisi yerleşimi gibi pek çok noktadan bu konuma yaya akışı sözkonusu… Yapıların arasından geçip gitme isteği biçimlendirmeyi etkiledi. Böylelikle yaya akışlarını da dikkate alan bir zemin yerleşim şeması önerdik. Tarihi dokular içinde oluşan mekanlar belleğimizde… Tarihi meydanlar, çarşılar kentin günlük yaşam canlılığını yansıtmaya devam ediyor.

Bu projede de yapılar, sadece dışarıya doğru değil, özellikle içe doğru bir sokak, ortada meydanlaşan bir düzen içinde düşünüldü. İçte kor-dışta kabuk… ilk anda yakın çevredeki sokaklarla, yaşamla, yapının dışı dediğimiz kabuk, ilişki kuruyor. İçte yapılan düzenlemelerde ise sürpriz, insanı karşılayan bir güzellik var. Burada düzenlediğimiz meydan, özel peyzajı, yaşamı ile hoş bir atmosfer yaratıyor.

Arsada bulunan kot farkı iki ayrı zemin gibi kullanılıyor. İki fonksiyon, iki farklı kot  birbirine akan bir düzen içindedir. Yerleşim iki ana kısımdan oluşuyor. Ticari kullanımlar alt kütlede, yükselen katlarda ise konutlar yer alıyor. Konut kulesi parkla mekansal olarak da bütünleşiyor, aynı zamanda meydan ile de güzel açılar oluşturuyor.

Kulenin ikili bir yapısı var. İki ayrı lobiden giriliyor. Yani iki ayrı çekirdek ile üst katlara ulaşıyorsunuz. Küçük birimlerin tasarlandığı daireler üç ve dokuzuncu katlar arasında yer alıyor. On birinci katta tasarlanan sosyal mekân kent manzarasına bakan bir etkinlik alanı olarak düşünüldü. Çocuk oyun alanı, yüzme havuzu, fitness salonu gibi mekânların düzenlendiği bu sosyal katta komşular bir araya geliyor.

Farklı yaşam tarzlarına hitap edebilecek çeşitlilikte tasarlanan konutlar, kuzeyde Atakule ve Çankaya Köşkü Korusu’na, batıda Dikmen Vadisi’ne, doğu’da Zirvekent ve devamındaki Elmadağ’a, güneyde ise ufka açılıyor.

KUMRU, kentin sosyal yaşam döngüsüne yeni bir kamusal alan sunarken, alternatif bir yaşam alanı da oluşturuyor. Kentin içinde hep varmış gibi…

Çizimler

Bilgiler

İşveren: Kuzu Grup

Proje Yeri:  Yıldız, Ankara

Proje Tarihi: 2014

İnşaat Alanı: 60000 m2

Statik: Yüksek Proje 

Mekanik: Metta Mühendislik 

Elektrik: Yurdakul Mühendislik 

Peyzaj: Dalokay Design Studio 

Yangın Danışmanı: Alara Proje

 

Ödüller

European Property Awards 2018-2019 - Çok Katlı Konut Mimarisi - Avrupa | Finalist

European Property Awards 2018-2019  - En İyi Çok Katlı Konut Mimarisi Ödülü, Türkiye | 5-Star winner

European Property Awards 2018-2019  - Çok Katlı Konut Mimarisi Ödülü, Türkiye

Sign of the City Awards 2018 - En İyi Çok Katlı Konut – Tamamlanmış