Geri

Armada

Ticari - Ofis - Karma Kullanım

21 katlı ofis kulesi tasarımında yapının içinden ve kentin çeşitli noktalarından, farklı zamanlarda farklı algılara kaynaklık edebilecek bir ofis yapısı arayışıyla tasarlandı.

Ankara’da batı koridoru doğrultusundaki gelişmenin ilk büyük ve kentsel yapılarından biri olan Armada İş ve ticaret merkezi kendi ölçeğinin dışında kentsel bir jeneratör görevi üstlenmiş, kendisinden sonra gelen bölgesel gelişme için belirleyici olmuştur. Eylül 2002'de açılan yapı, benzerleri içinde seçkin, üst düzeyde ve çekici bir alışveriş merkezi oluşturmak amacı ile tasarlanmış, dış ve iç tasarımı ve uygulaması üzerinde özenle çalışılmış bir alışveriş ve iş merkezi kompleksidir.

Yapı yatay ve düşey olarak iki bloktan oluşmaktadır. Alışveriş merkezinde arsanın eğiminden yararlanılarak, yapıya dört cephesinden, dört ayrı girişle üç farklı kottan giriş imkânı verilmiştir. Eskişehir Yolu üzerindeki ana giriş üç katlı yüksek bir mekân olarak doğal yolla aydınlatılmaktadır. Giriş holünden sonra dolaşım mekanları ikiye ayrılmaktadır. Koridorların her biri atrium boşluklarında birleştirilerek akıcı bir dolaşım şeması sağlanmıştır. 

Yaklaşık 32 000 m2 kiralanabilir alana sahip alışveriş merkezinde çeşitli büyüklüklerde 150'ye yakın mağaza ve fast food bulunmaktadır. Yapı içinde onbir salonlu  sinema ve büyük bir süpermarket yer almaktadır. Kullanıcılar, ofisler ve kiracıların kullanımı için açık ve kapalı dahil toplam 3100 araçlık park yeri tasarlanmıştır.

Ofis bloğu tasarımı panoramik ilişkilerden doğmuş iki yayın kesişimidir. Mekik planlı, 21 katlı ofis kulesi tasarımında yapının içinden ve kentin çeşitli noktalarından, farklı zamanlarda farklı algılara kaynaklık edebilecek bir ofis yapısı arayışıyla tasarlanmıştır.  Kule, kent silüeti içinde yerini alacağını ümit ettiğimiz mekansal nitelik farklılaşmasına özgünlüğüne ulaştırılmaya çalışılmıştır.

Çizimler

İnşaat

Bilgiler

Yatırımcı: Söğütözü İnşaat ve İşletme A.Ş.
Proje tarihi: 1998-2002
İnşaat alanı: 125 000 m2
Statik: Yüksek Proje
Mekanik: Ünlü Mühendislik
Elektrik: Emak Mühendislik
Tasarım Danışmanı: Salih Bezci, Vecihi Yıldız ve GMW Mimarlik ltd. Sti.
Kiralama Danışmanı: Alkaş Danışmanlık, Avi Alkaş
Tesisat Danışmanı: İhsan Önen
Şantiye şefi: Sonay Ozar
Adres: Söğütözü, Ankara 

Ödüller:

2004 - ICSC Avrupa’nın En İyi Alışveriş Merkezi Ödülü
2005 - ICSC Uluslararası Tasarım ve Gelişim Ödülü 'Certificate of Merit'