Geri

KOSGEB

Ofis

 

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) Hizmet binası projesi İstanbul Caddesi ve Kazım Karabekir Caddesi kesişiminde bir köşe parsel üzerinde yer alıyor. Çalışma ve hizmet birimlerinin yer aldığı kütle düzeni ve ortak kullanım alanlarının bulunduğu sosyal merkez yapının iki ana kısmını oluşturuyor.

Yapı programı dolaşım kurgusunu sadeleştirecek düzende ayrıştırılmıştır. Protokol girişi İstanbul caddesi yönünden alınmıştır. Personel ve halk girişi ise Kazım Karabekir caddesi yönündedir. Konferans salonu ve toplantı salonları girişleri personel girişinden sağlanmaktadır.

Güneybatı ve Kuzeydoğu yönünde yerleştirilen çalışma ve hizmet birimleri yapısı yirmi katlı tasarlanmıştır. Birimlerin her iki cepheden gün ışığı ve doğal hava alması sağlanmış, servis çekirdekleri, net bir kullanım alanı bırakacak biçimde, yapının her iki yanında düzenlenmiştir. Çalışma birimlerinde cephe sisteminin bir parçası olan bölme eleman düzeni mekan bölünmelerini olanaklı hale getirmiştir. Başkanlık mekanları yapının son katlarında yer almaktadır.

Az katlı blok konferans salonu, toplantı salonları, kütüphane, yemekhane ve kreş gibi ortak kullanım mekanlarını içermekte, yemekhane bölümü önünde açık alan kullanımına olanak sağlayan teras düzenlemeleri önerilmektedir. Zemin altında kapalı otopark katları ve servis mekanları düzenlenmiştir.

Malzeme kullanımında sade, yalın bir anlatım dili sürdürülmüştür. 

Çizimler

Bilgiler

İşveren: KOSGEB
Proje Yeri: İstanbul Yolu, Ankara 
Proje Tarihi: 2010 
İnşaat Alanı: 36 885 m2