Geri

Atakule

Ticari

Atakule yeniden...

Tasarımı Mimar Ragıp Buluç’a ait olan yapı 1980 li yılların sonunda inşa edildi. Başkent Ankara’nın simgesel yapılarından biri olan Atakule ve ona bağlı alışveriş birimleri uzun süre kullanıldı. 2009 yılında yapının el değiştirmesi sonucunda yapının yeni sahibi olan Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. projede güncel gereksinimlere yönelik bazı tadilatlar ve düzenlemeleri gerçekleştirme kararı aldı.

2010 yılında başlayan yenileme projesi kapsamında alternatif çalışmalar yapıldı. İlk öneriler de mevcut yapının tüm strüktür sistemi korunarak çeşitli şemalar geliştirildi. Bu çalışmalarda kule ve kule üzerinde yer alan döner platform korunarak alt kütlede yeni gereksinimlere göre düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemelerin çıkış noktasını yeni işlevsel kurgunun yanısıra Botanik parkı ile kurulmaya çalışılan bir süreklilik ilişkisi oluşturdu. Bu aşamada dolaşım düzeni, botanik parkı manzarası, mağazaların büyüklüğü, konumu ve otoparkın verimliliği irdelendi, yeni bir plan şeması önerildi. Ancak mevcut bodrum kat adedi ile gereken otopark ihtiyacı karşılanamadı.

Daha sonra geliştirilen alternatif projede ise kulenin ve yakın çevresinin korunması, onu saran kütlenin ise yıkılarak yapılması seçeneği üzerinde duruldu. Bu öneride kule özel önlemlerle korunarak alt kütlenin yeni bir taşıyıcı sistem içinde ele alınması ve özellikle otopark olanağının arttırılması hedeflendi. Önerilen merkezi atrium botanik pakı eksenine alınarak dolaşım alanları küçültüldü, yapının içinden çıkan kule atriyumun bir parçası olarak değerlendirildi. Teraslarla yukarı doğru açılan iç boşlukta mevcut parkla bir süreklilik ilişkisi oluşturulması, böylelikle yapıya değer katan zengin bir mekan deneyimi sağlanması hedeflendi.

Çizimler

Bilgiler

İşveren: Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

Proje Yeri: Çankaya, Ankara

Proje Tarihi: 2010

İnşaat Alanı: 47 800 m2

Mevcut Kule Tasarımı: Ragıp Buluç

Statik: Yüksek Proje

Mekanik: Metta Mühendislik

Elektrik: Akay Mühendislik

Peyzaj: Dalokay Design Studio

Kiralama Danışmanı: Jones Lang LaSalle Türkiye

Yangın Danışmanı: Alara Proje Mühendislik

 Cephe Danışmanı: Priedemann Cephe Danışmanlığı Ltd.

Haberler