Geri

Antares

Ticari - Ofis - Karma Kullanım

Yapının dışında, alışveriş merkezinden bağımsız kullanılabilen işlevler yer alıyor. 

Antares alışveriş ve ticaret merkezi ile konut bloklarından oluşan bir alt merkez niteliğindedir. Yoğun konut dokusunun yer aldığı Etlik semtinde etrafı yollarla çevrili bir adada yer alan bu yerleşimde büyük ticari mekanlar, konutlar, ortak sosyal alanlar ve ofis yapısı kentsel bir doku oluşturacak ve sadece kendi ölçeği ile sınırlı kalmaksızın yakın çevresine hizmet verecek biçimde ele alınmıştır.

Yerleşkenin ana cadde ile ilişkili bölümünde büyük marketler ile alışveriş merkezi ve yeme içme birimleri, arkada biraz daha mahrem kalan alanda ise konut kuleleri yer almaktadır. Arsanın eğiminden yararlanılarak katlara yan ve ön yollardan farklı girişler alınmış,  hemen her kata ayrı bir giriş sağlanmıştır.  Otopark katları, alışveriş katları ile direkt bağlantılıdır. Geleneksel alışveriş merkezlerinden farklı olarak, yapının dışında, alışveriş merkezinden bağımsız kullanılabilen işlevler yer verilmiş, böylelikle dış mekan kullanımı ve kompleksin kentsel niteliği desteklenmeye çalışılmıştır.

Bu yapılaşma gerek konut sahiplerinin gerekse günübirlik kullanıcıların yararlanabileceği açık alan düzenlemeleri barındırmaktadır. Bu anlamda ofis bloğuyla alışveriş merkezini bağlayan plazanın devamında bir gölet tasarlanmış, yeme içme birimlerinin bazıları bağımsız yapılaşmalar olarak plazaya taşınmıştır. Antares zaman içinde tüm kente açık bir alt merkeze dönüşmüştür. 

Çizimler

Bilgiler

İşveren: Dolunay Ormancılık Ticaret Ltd. Şti.
Proje Yeri: Etlik, Ankara
Proje Tarihi: 2005-2007 
İnşaat Alanı: 222 205 m2
Statik: Yüksek Proje 
Mekanik: GMD Mühendislik 
Elektrik: Yurdakul Mühendislik 
Peyzaj: Dalokay Design Studio 
Yangın Danışmanı: Alara Proje 
Kiralama Danışmanı: Jones Lang Laselle Türkiye