Geri

T.C. ZİRAAT BANKASI ALSANCAK ŞUBESİ ve KONUKEVİ

 T.C. Ziraat Bankası Alsancak Şubesi hizmet birimleri, ticaret ve konaklama işlevlerini içeren proje, Plevne ve Talatpaşa Bulvarlarının kesişiminde üçgen bir adanın köşe parseli üzerindedir. Denize yakın konumda bulunan arsanın karşısında Cumhuriyet dönemi yapısı Gazi İlköğretim Okulu bulunmaktadır

Proje alanı üzerinde daha önce de Ziraat Bankası kullanımında olan Alsancak Şubesi ile birlikte bir de özel satış mağazası yer alıyordu. Mevcut yapı riskli kategorisinde olduğu için yıkılmıştır. Yıkılan yapının yerine belirlenen ihtiyaç programına göre yeni bir proje tasarlanmıştır.

Zemin +sekiz katlı yapıda banka şubesi, satış mağazası ve konukevi gibi üç farklı işlev düzenlenmiştir. Şube girişi Talatpaşa Bulvarı üzerindedir. Zemin ve birinci katlar banka ve özel satış mağazası ile ilgili işlevlere ayrılmış olup üst katlarda konukevi odaları düzenlenmiştir. Kat çekirdeği arka bölüme alınarak cadde yönünde cephe yüzeylerinde mekanlar bırakılmıştır. Teras çatıda konukevine hizmet eden servisler yer almaktadır.

Yapıda otel-ofis-misafirhane gibi gelecekte de farklı işlevleri kapsayabilecek bir cephe tasarımı ile esnek bir yaklaşım geliştirilmiştir. Cephe yüzeylerini saran koyu renk terra cotta elemanlar açık renklerin hakim olduğu kentte zıtlık oluşturur. İklime bağlı olarak düzenlenen balkonlar içeriye alınarak cephe yüzeyini derinleştirir. Boşluklu dış yüzey ile iç cephe arasında hava akışı oluşur. Her iki cadde yönünde tasarıma hakim olan lineer elemanlar, yapının gündüz ve gece etkisini güçlendiren özel detaylar içerir.

İşveren: Ziraat GYO

Proje Yeri: Alsancak, İzmir

Proje Tarihi: 2017

İnşaat Alanı: 3071 m2

Statik: Ardalı İnşaat

Mekanik: Matesis Mekanik Mühendislik

Elektrik: Onmuş Elektrik