Geri

Samsun Adalet Sarayı

Kamu / Kültür

 

Arsa, Samsun’un en önemli bulvarlarından olan, sahile paralel giden Atatürk Bulvarının hemen arkasındaki Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer alır. Samsun Adalet Sarayı ve Bölge Adliye Hizmet Binası yapıları için hazırlanan projede, iki ayrı yapı grubu, aynı arsada, benzer kütle ve benzer bir işlevsel şema ile çözülmüştür. Girişte oluşturulan kamusal mekan, yapılar içindeki dolaşım mekanlarının düzeniyle sürdürülmüştür. Bu mekanın sağında ve solunda, her iki yapının savcılık bloğu tasarlanmıştır.

Arsa içindeki mevcut yeşil doku korunarak, yeni tasarlanan iç ve dış mekanlarda yeşilin sürekliliği artırılmak istenmiştir. Aydınlık, ferah mekan etkileri ile yapıların içinde ve dışında pozitif bir atmosfer yaratılmaya çalışılmıştır.

Eksenel kurguda, yapılar arasındaki açık, yarı açık, kapalı bağlantılar ile mekanların sürekliliği sağlanmıştır. İşlevsel düzenleme, modüler bir tekrar ile düşey ve yatay dolaşımın sadeliği içinde ele alınmıştır. Atriumlar gün ışığı alan mekanlar etkisini çoğaltarak her dört ayrı yapıda tekrar edilmiştir.

Bloklar denizden gelen rüzgarı içlerine alacak şekilde yerleştirilmiştir. Meltem rüzgarları hem yapıların arasından yaya allesi boyunca hareket eder; hem de yapıların içinde atrium boyunca ilerler.

İnşaat

Bilgiler

İşveren: T.C. Adalet Bakanlığı
Proje tarihi: 2009
İnşaat alanı: 71 808 m2
Statik: Yüksek Proje
Mekanik: Setes Mühendislik
Elektrik: Akay Mühendislik
Peyzaj: Dalokay design Studio
Proje Yeri: Samsun 

Ödüller:

T.C. Adalet Bakanlığı Mimari Proje Yarışması Birincilik