Geri

Kayseri Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemesi

Kamu / Kültür

 

Yapıdaki işlevler mahkeme blokları, savcılık bloğu ve idare mahkemesi bloğu olarak üç ana başlık altında planlanmıştır. İnşaatı devam etmekte olan yeni Kayseri Adliye Binası’nın tam karşısında konumlanan yapı, Adliye binası ile bağlantı kurmayı hedeflemiş ve ana girişini bu bağlantıyı güçlendiren bir plaza üzerine konumlandırmıştır. Yapı blokları ana bir dolaşım aksı etrafında konumlanmakta ve iki adet plaza ile girişler tanımlanmakta, sosyal yaşantı bu alanlarda şekillenmektedir. Yapı bu meydanlar aracılığıyla kentle bütünleşmektedir.

Projedeki ana dolaşım aksı, plan ve kesit düzlemindeki yerleşim ve çatıda aks boyunca uzanan ışıklık ile desteklenmektedir. Dolaşım aksı aynı zamanda doğal ışığın içeri alınmasını sağlamakta, bu da yapıdaki kullanım alanlarını verimli kılmakta, mekanların sürekliliğini sağlamaktadır.   

Yapıda kullanılan doğal taş, kamusal bir yapı izlenimini yaratırken ışığı içeri alan yırtıklar yapıya dinamik bir görünüm vermektedir.  Burada amaç, hem kente dair izler taşıyan, hem de kentin ve adalet yapılarının modern yüzünü ortaya çıkaran bir tasarım anlayışı ile bulunduğu bölgeyi dönüştüren ve iyileştirilmesine katkı sağlayan bir yapıyı kente kazandırmaktır. 

Çizimler

Bilgiler

İşveren: Adalet Teşkilatını Güçlendirme Vakfı 
Proje Yeri: Kayseri 
Proje Tarihi: 2012 
İnşaat Alanı: 48 075 m2 
Statik: Yüksek Proje 
Mekanik: Metta Mühendislik 
Elektrik: Yurdakul Mühendislik 
Peyzaj: Dalokay Design Studio 
Yangın Danışmanı: Alara Proje Mühendislik