Geri

Cepa Evleri İncek

Konut

CEPA EVLERİ İNCEK, Ankara batı gelişimi içinde Çayyolu Alacaatlı konut yerleşim bölgesinde yer almaktadır. Proje alanının bulunduğu bölge mimari açıdan dağınık ve tanımsız bir doku içinde, parsel bazında geliştirilen projeler ile yapılaştı. Bölgede inşaatı devam eden CEPA EVLERİ proje verileri mahalle ölçeğinde bir yerleşimi karşılıyordu. 150-200 daireyi barındıran mahalleler alışık olduğumuz ölçekler… Okulu, çarşısı, parkı ile mahalle dokusunu oluşturan kullanımlar konut yerleşiminin ayrılmaz parçalarını oluşturuyor. CEPA EVLERİ projesi geliştirilirken üzerinde en çok durulan konulardan biri mahalle yaşamı oldu. Bu anlamda 188 daireli bu yerleşimde ortak kullanımları içeren sosyal merkeze anlamlar yükleyerek çeşitli düzenlemeler yapıldı. Proje bir çınar ağacı öyküsünün etrafında şekillendi. İlk eskizlerden başlayan yaşam kurguları ile çeşitlilik içinde konut dokusu oluşturuldu.  Çınarlı meydanı ile sosyal merkez komşuları buluşturan bir konumdadır. Burada çınaraltı özel bir anlam taşır. ortak bir yer… ortak bir bellek taşır… Simgesel ve kültürel bir anlam içerir. Aşina olduğumuz bir yaşam izi taşınarak yerleşimde düzenlemelerin merkezi oldu.

Çok katlı iki blok arada yatay bloklar düzeni ile yapı yoğunluğunun dengeli dağılımı sağlandı. Üçgenimsi bir arsada yapıların konumu ana yaklaşım yoluna paraleldir. Araç ve yaya dolaşımını belirleyerek, tarifli kolay erişilebilir bir düzen sağlandı.

Yerleşimin işaret niteliğinde olan yüksek bloklarında her katta üç daire, az katlılarda ise iki daire tasarlandı.

Konutlarda dolaşımın sürekliliği önemsendi. Evin içinde rahat dolaşım, bir mekandan diğerine, mutfaktan salona, çalışma odasından yatak odalarına geçişler esnek düzenler içinde ele alındı. Yaşama-çalışma mekanına geçişlerde kayar kapılar düzeni ile açık ve kapalı kullanılabilecek. Yapıların doğal malzemesi olan tuğlanın rengi referans alınarak cephe panellerinde farklı tonlarda seçilen terracotta paneller beyaz ve gri ile birlikte kullanıldı. Tuğla kırmızısı bilinen temel renklerden… Aşina olduğumuz bir renk.

Site girişindeki otopark alanları büyük ağaçları ile yeşil alan düzenlemelerini bütünleştirici bir düzende tasarlandı. Açık alanlar gençler, çocuklar ve her yaş grubuna yönelik düzenlemeleri içeriyor.  Yatay bloklar arasındaki gül bahçesi, üzüm bağı, dutluk ve ıhlamur ağaçları yürüyüş yoluna bağlanıyor. Bahçe dairelerin özel terasları peyzaja katılarak bütüncül bir yaşam alanı oluşturuyor. CEPA EVLERİ İNCEK’de inşaat çalışmaları devam ederken dikilen çınar ağacı büyümeye devam ediyor.

Çizimler

İnşaat

Bilgiler

İşveren: Üstünçelik A.Ş.

Proje Yeri: Ankara

Proje Tarihi: 2015

İnşaat Alanı: 58 900 m2

Statik: Yüksek Proje

Mekanik: Metta Mühendislik

Elektrik: Akay Mühendislik

Peyzaj: Dalokay Design Studio

Cephe Danışmanı: Mina-Tek Sistem Çözümleri